השמנה חוזרת לאחר ניתוח בריאטרי

תופעת ההשמנה החוזרת, או החזרה במשקל (WR=weight regain), היא בעיה שכיחה לאחר ניתוחים בריאטריים. הניתוחים הבריאטריים הם טיפולים יעילים להשמנה חמורה ואנשים רבים אכן מצליחים בטווח הקצר. 

בחודשים הראשונים שלאחר הניתוח הבריאטרי, רוב המטופלים יורדים ירידה ניכרת ממשקלם. אבל, למרבה הצער, אצל כשליש מהם, (כ-10% עד 30%), הניתוח לא יניב את התוצאות הצפויות והם יעלו חלק גדול מהמשקל שהם ירדו. במקרה זה הם יחפשו סוג כלשהו של תיקון לניתוח שכשל.

הסיבה לעליה החוזרת במשקל אינה ברורה לחלוטין.

הניתוח הבריאטרי אינו מהווה, כשלעצמו, תוכנית הרזיה, אלא כלי עזר המסייע למטופל להגיע ליעדי ההרזיה שלו. בחירה והקפדה על אורח חיים בריא היא לרוב הגורם שיביא להצלחה.

למרות ששינוי באורח החיים הוא מהותי, קיימת השערה ששינויים אנטומיים, כגון התרחבות גודל כיס הקיבה וההשקה, הם אלו אשר תורמים לעלייה במשקל לאחר הניתוח ובמקרים אלה נחוץ לבצע תיקון לניתוח.

מתי מומלץ לשקול תיקון לניתוח?

מספר שנים לאחר הניתוח הבריאטרי, כיס הקיבה יכול להתרחב ולגדול. התוצאה היא קיבולת גדולה יותר, יכולת אכילה של יותר מזון ועליה חוזרת במשקל.

מומלץ לשקול תיקון לניתוח בריאטרי אם אתם חווים את המצבים הבאים:

א. לא חווים ירידה מספקת במשקל:

הסיבה הנפוצה ביותר, שאדם יבחר לבצע תיקון, אם הוא או היא, לא ירדו במשקל כצפוי במסגרת הזמן המסורתית. במקרים נדירים, ייתכן שהדבר נובע מכך שלא הוסר מספיק מהקיבה במהלך הניתוח הראשוני.

זה די נורמלי לעלות כמה קילוגרמים לאחר הניתוח, עקב בחירות פחות טובות (רגרסיביות) באורח החיים. אבל, אם מקפידים על תוכנית התזונה והפעילות הגופנית ועדיין לא רואים את התוצאות הצפויות, ייתכן, שזה מעיד על סיבוך מהניתוח.

ב. לא מסוגלים לשמור על המשקל לאחר הניתוח:

סיבה נוספת לתיקון היא עקב עלייה במשקל לאחר הניתוח.

בערך ⅓ מכל המטופלים, שעברו ניתוח בריאטרי, חווים עלייה במשקל – בין שנתיים ל-5 שנים לאחר הניתוח. מטופלים אלה, שעלו מחדש במשקל, יכולים לשוב ולאכול מנות גדולות יותר.

עלייה מחדש במשקל לאחר ירידה ראשונית כצפוי, יכולה להיות סימן לכך שהקיבה נמתחה ויש צורך להקטין אותה שוב.

מהן האפשרויות לתיקון לאחר השמנה חוזרת?

למרבה המזל, ישנן כיום אפשרויות מגוונות לתיקון, החל מהתערבויות התנהגותיות (ניהול תזונתי ופסיכולוגי), תרופות הרזיה המאושרות לירידה במשקל, ועד פרוצדורות אנדוסקופיות וניתוחים מתקנים, שמטרתם להתגבר על חלק מהגורמים שתרמו להשמנת יתר חוזרת.

אנו נתמקד בתיקון באמצעות הליך אנדוסקופי

מהו תיקון באמצעות "שרוול קיבה אנדוסקופי"?

תיקון שרוול קיבה אנדוסקופי הוא הליך לא ניתוחי, שמטרתו להדק ולהקטין מחדש את הקיבה, לגודלה לאחר הניתוח הבריאטרי. את התיקון עושים באמצעות תפרים, במקום, להסיר חלק ממנה.

בהליך זה, הרופא מבצע תפרים ומהדק את כיס הקיבה מבפנים, ומחזיר את הכיס לגודלו המקורי או קטן יותר. 

לאחר ביצוע תיקון הקיבה, המטופלים יגלו, ששבה אליהם תחושת המלאות והם יכולים להרגיש מרוצים ממנות קטנות בהרבה ולהחזיר את אורח חייהם – ואת חייהם – למסלולם.

מכיוון שתיקון קיבה אנדוסקופי מתבצע ללא חתכים, ההחלמה מהירה מאוד. רוב המטופלים חוזרים לעבודה תוך 2-3 ימים.

במה שונה תיקון קיבה אנדוסקופי מתיקון ניתוחי-כירורגי?

מבחינת האפשרויות הניתוחיות, הזמינות לתיקון כיס קיבה שהתרחב, המנתח יכול "לעשות מחדש" את השרוול בניסיון להקטין אותו, אם כי,  הדבר טומן בחובו סיכון משמעותי.

כמו כן, המנתח יכול להמיר את הניתוח, לניתוח מעקף או לניתוח דרסטי יותר. אבל, זה טומן בחובו סיכון נוסף ופוטנציאל לסיבוכים ארוכי טווח.

יש לזכור, שלתיקון ניתוחי כירורגי, כלומר, ניתוח נוסף, יש סיכונים משמעותיים למטופלים ויתרונות מוגבלים. שיעור התמותה יותר מכפול, בהשוואה לפרוצדורות ראשוניות (ניתוח ראשון), יש יותר סיבוכים והעלויות הרפואיות גבוהות, ולכן, בדרך כלל נמנעים ממנו.

לעומת זאת, תיקון שרוול קיבה אנדוסקופי, מתבצע כולו דרך הפה, עם מערכת תפירה (Overstitch), המותקנת בקצה האנדוסקופ. ההליך קצר ובטוח, עם סיכון לסיבוך של 1% או פחות.

תיקון שרוול אנדוסקופי מציע מספר יתרונות, בהשוואה לתיקון כירורגי.
צלקות והידבקויות, כתוצאה מניתוח קודם של שרוול קיבה, יהפכו את התיקון הניתוחי לקשה יותר מבחינה טכנית ומסוכנת יותר.

התיקון האנדוסקופי הינו הליך לא ניתוחי, כך שאין צלקות, פחות סיכון לסיבוכים, פחות כאב וההחלמה מהירה יותר. יש צורך בפחות חופש מהעבודה והחזרה מהירה יותר לפעילות רגילה.

בקיצור, הפתרון להשמנה חוזרת באמצעות "תיקון שרוול קיבה אנדוסקופי" הינו  פתרון יעיל, פחות פולשני ועם סיכון קטן יותר למטופלים.

הפתרון מתאים לאנשים שעלו במשקל לאחר ניתוח מעקף קיבה או ניתוח שרוול (כריתת קיבה), בגלל ההתרחבות של כיס הקיבה.

בתיקון, משחזרים את גודל הכיס ומאפשרים ירידה נוספת במשקל ללא ניתוח. לכן זהו פתרון שנראה מבטיח ומומלץ לקידום הירידה במשקל.

מה הם תופעות הלוואי והסיכונים מהליך התיקון בשרוול אנדוסקופי?

רוב המטופלים יחוו אי נוחות בבטן, בחילה קלה, לחץ בחזה ועווית בבטן. תסמינים אלו נסבלים ומטופלים באמצעות תרופות וחולפים תוך 1-2 ימים. הסיכון לסיבוך גדול, כגון זיהום, דימום או פציעה בקיבה, הוא פחות מ-1%.

כיצד מתבצע התיקון האנדוסקופי?

תיקון שרוול אנדוסקופי נעשה במרפאות חוץ. ההליך מבוצע בהרדמה כללית. זמן הפרוצדורה קצר, אין צורך באשפוז וזמן ההחלמה הוא כשבוע.

הרופא משתמש במערכת תפירה אנדוסקופית, הנקראת OverStitch. זהו מכשיר המורכב על אנדוסקופ (מצלמה) גמיש, אשר נכנס לקיבה דרך הפה. בעזרת טכניקה זו, הרופא מהדק את הקיבה מבפנים, ללא חתכים וללא צלקות.

ההליך כולו נמשך כ 30-40 דקות בהרדמה, בו הרופא יוצר שרוול קצר והדוק יותר, לעתים קטן יותר ממה שהיה בתחילה.

תיקון שרוול אנדוסקופי קשור קשר הדוק לפרוצדורה של "שרוול אנדוסקופי" (ESG). שרוול קיבה אנדוסקופי הוא הליך מתקדם, לא-ניתוחי, שנועד למטופלים שרוצים את היתרונות של הרזיה ללא ניתוח וללא חתכים.

לכל סוג של הליך בריאטרי לתיקון, בגלל ההשמנה החוזרת, ישנה טכניקה אנדוסקופית שונה לתיקון:

  1. תיקון לניתוח מעקף קיבה: תפירה אנדוסקופית אפשרית באמצעות הליך הנקרא  TORe,  
    (Transoral Outlet Revision)
  2. תיקון לניתוח שרוול: תיקון אנדוסקופי של שרוול קיבה אפשרי. הירידה במשקל הנובעת מכך10-15% ממשקל הבסיס.

סרטון המדגים תיקון למעקף קיבה:

נגן וידאו

מי המועמדים המתאימים לתיקון שרוול קיבה אנדוסקופי?

תיקון שרוול קיבה אנדוסקופי מתאים למטופלים, שעברו ניתוח מעקף קיבה, או מיני מעקף, או ניתוח שרוול (כריתת קיבה), אשר ירדו בתחילה במשקל, אך מאז עלו במשקל בשל תחושת שובע מופחתת במהלך הארוחות. 

הליך זה אידיאלי עבור אלה, שמרגישים, שהם יכולים לאכול מנות גדולות יותר וכעת מתקשים יותר לשמור על התזונה שלהם.

אינך מועמד מתאים במקרים הבאים:

מה הירידה הממוצעת במשקל לאחר תיקון שרוול אנדוסקופי ?

לאחר תיקון שרוול אנדוסקופי רוב המטופלים יאבדו בממוצע 10% עד 20% ממשקל גופם הכולל.  

אמנם זה לא דרסטי כמו המשקל שיורדים לאחר הניתוח המקורי, אבל, זה יכול לאפשר למטופלים לחזור למסלולם וליהנות מהזדמנות שנייה לניתוח שעברו, כדי לשפר את אורח חייהם.

בעוד שהתוצאות משתנות בין מטופל למטופל, הקפדה על תזונה ופעילות גופנית תגביר את הסבירות להצלחה ארוכת טווח.

אישה שמחה שהצליחה לרדת במשקל

כמה זמן אורך התיקון?

ההליך מתבצע תוך כ 40-30 דקות, בהרדמה. לאחר ההליך, תתעורר, תתאושש, ואז תשוחרר הביתה.

כיצד אוכל לשמור על המשקל לאחר תיקון שרוול אנדוסקופי?

מטופלים נקראים לאמץ הרגלי אכילה בריאים יותר לאחר שעברו תיקון שרוול אנדוסקופי.

אכילה איטית והימנעות מאכילת יתר הם המפתח להצלחה ארוכת טווח.

חשוב מאוד להדגיש, שכל הטיפולים בניתוח בריאטרי הם זמניים, וחשוב, שהמטופלים יסגלו לעצמם הרגלים חדשים. מומלץ להיות במעקב רגשי כלשהו לפני ואחרי הטיפול, ללא קשר לסוג התיקון הבריאטרי.

סיכום

בניומדיק אנחנו מבינים כמה מאתגר יכול להיות תהליך הירידה במשקל, ובמיוחד כמה קשה לשמור עליו אחרי הירידה. בעולם, שבו דיאטות אופנתיות ומשטרי פעילות גופנית, מוצגים לעתים קרובות כדרכים היחידות לרדת במשקל, אנו מציעים פתרונות חדישים ולא ניתוחיים, שיכולים לתת לך תוצאות דומות לניתוח בריאטרי, ללא הסיכונים והמורכבות של ניתוח ממשי.

אם כבר עברת ניתוח לקיצור קיבה וחווית השמנה חוזרת, הליך התיקון האנדוסקופי יכול לעזור לך לחזור למקום, שבו התחלת כשעשית את הניתוח לראשונה, ללא הסיכון של ניתוח שני.

אם את/ה עדיין בוחן/ת את האפשרויות כיצד להשיג את יעדי הירידה במשקל שלך, נשמח לשמוע ממך!

בנוסף לתיקון לאחר השמנה חוזרת, אנו מציעים מספר פתרונות אחרים להורדה במשקל, שאינם ניתוחיים כמו שרוול גסטרו אנדוסקופי (ESG) ובלון קיבה ORBERA® 

פנו אלינו עוד היום לקבלת ייעוץ!

אהבתם את המאמר?

שתפו בפייסבוק
שתפו בווטסאפ
שלחו במייל
הדפיסו

מאמרים נוספים שאולי יעניינו אותך

תפריט נגישות

לקביעת פגישת ייעוץ ללא התחייבות

לחץ לשיחה בווצאפ
שלח/י לנו הודעה
היי, נוכל לעזור לך בנושא תיקון אנדוסקופי לניתוח או בנושא אחר?